Reportáž ze závodu: 1. Mistrovství ČR belgických ovčáků v mondioringu 2012/10

Všechno je jednou poprvé...

3. 11. 2012

A všechno jednou končí. Někdy i překvapivě, jako třeba tohle mistrovství, na kterém se stala prvním českým mondioringovým mistrem Míla Gondeková s brzy šestiletým Sonym. Od loňského září totiž nebyli na mondiu vidět, až teď. Překvapením bylo i figurování Pavla Gondeka, který nahradil původně avizovaného Andrea Andrea Dall'Ora.

Mistrovství, které se konalo 20. - 21. 10. 2012 v ZKO Veselí nad Lužnicí, bylo ve znamení „poprvé“. Začnu netradičním poprvé: mondioringovou zkoušku složil první český neměcký ovčák. Mistrovství BO je totiž otevřené všem plemenům a státním příslušníkům. Šťastnou dvojicí je Dušan Skula a Kookie Vědusk, mimochodem pes se zkouškou IPO3.

Další poprvé: Poprvé u nás startovali Němci a hned ve velkém stylu. Na výkon vítěze kategorie 2, Daniela Kaminski s Butschem byla radost pohledět. Hodně jsem byla zvědavá na Christiana Erba a jeho rok a půl starého Kenza. Kvůli chybě při osobce se neumístili vysoko, ale určitě o nich ještě uslyšíme. Kenzo měl úžasně krokodýlí zákusy.

V kat 2 poprvé startovali Věra Hlaváčková, Michal Pátek a Dušan Skula. Zkoušku se při premiéře podařilo složit jenom Věrce. Ta má mimochodem s Bowlí super bilanci šesti zkoušek z celkem sedmi startů. V kategorii 1 složila svoji první mondio zkoušku Alena Barcziková. Ivana Krybusová složila svoji první zkoušku s Errou, na krásných 194 bodů, celkově 2. místo. V kategorii dvě zkoušku poprvé složil Filip Caisberger s Eddiem a Dáša Volná s Yugem.

Mistrovství otevřelo dveře do kategorie 3 Pavle Gorčákové a Míle Gondekové, obě nyní totiž mají 2x složenou zkoušku v kat 2. To má i Tyr Míly Fohla. Tak doufám, že se tahle trojka mezi sebou přístí rok utká :)

A další poprvé: Poprvé se jeden závod konal ve dvou dnech. O závodníky totiž nouze nebyla. Startovalo jich 24, což je na mondio velmi slušný počet. Startovní pole bylo navíc opravdu kvalitní. Přitáhnout takové závodníky a rozhodčí je zásluha Míly Fohla, smekám. V sobotu jsme viděli kategorii 1 a 3 a v neděli kategorii 2, ve které se rozhodovalo o 1. mistrovi ČR. V nejvyšší kategorii totiž starovali pouze zahraniční závodníci, včetně vítěze FMBB 2010, Clause Angerera, kterého ale porazil jeho rakouský „kolega“ Stefan Bittner. Trojici kompletovala další Rakušanka Irina Fleischanderl.

Mlhavé počasí, které nepřálo fotografům, nijak ale neovlivnilo pozitivní naladění zkušeného belgického rozhodčího Jose Helsena. Je to jeden z pětice prvních rozhodčích mondioringu vůbec. Mistrovství světa pískal celkem 7x, naposledy letos. Jemu v roli roli figurantů sekundovali Belgičan Jimmy Foster a již zmiňovaný Pavel Gondek.

Na place nebyly žádné větší záludnosti, ani speciální rekvizity, kromě dvou dřevěných beden, které se překračovaly při chůzy u nohy, figurant je také využil při doprovodu. Na přeskok byly použity plastové modré barely, ty sloužily i jako další překážka u doprovodu. A pak už byly na place jen klasické překážky, plastové židle a stůl či kužely, zkrátka věci co bývají na každém cvičáku.

Co mě zaujalo na scénáři

U všech kategorií se začínalo hned po vstupu na plochu odložením a hlášením rozhodčímu. Takže jen co pes vstoupil na plac, hned lehni a psovod se šel nahlásit. Z toho samého místa v rohu hned první cvik aport a následně výchozí bod chůze u nohy. Aport se házel téměř podél plotu.

Chůze u nohy byla oproti jiným letošním závodům delší, překonávaly se při ní ony dřevěné bedny. Vysílačka byla postavena relativně jednoduše, bez záludností, naopak s potenciální pomocí, protože psi běhali směrem na plakát pověšený na plotu. Možná i proto tento jindy tak problémový cvik tentokrát nebyl noční můrou.

Vychytaná byla odmítačka v kat 3. Pes musel na kladinu, tam zůstal položený a pomocník před něj pokládal potravu. Pro trojkaře žádný problém.

Odložení bylo ve všech kategoriích stejné, u klasické metrovky, pes ležel čelem k metrovce (natěsno), psovod ji překročil a odcházel do úkrytu. Metrovka byla v kategorii 1 vysoká tak, že když pes dostatečně dělal žirafí krk, na odcházejícího psovoda viděl, ve dvojkách a trojkách už ne. Přitom stačí, aby pes zvednul lokte a je konec. Pár nul takhle padlo, hlavně ve dvojkách. To by bylo z poslušnosti asi vše.

Figuranti mi připadali celkově docela „hodní“, dokonce mám pocit, že vůbec nejhodnější ze všech letošních závodů. Jimmy Foster byl přesný, velmi fér. Pavel Gondek hodně používal ruce, kterými pracoval u hlavy psa a dával je často psům až pod tlamu. Hůř se pak pouští ;-)

Při osobce bylo ve scénáři přinesení vody v kelímku na podnose ke stolu, u kterého seděl psovod se psem. Figurant podnosem praštil o stůl tak, aby se voda vylila. Tohle jde těžko udělat tak, aby to pokaždé dopadlo stejně, a tak někdy voda vychrstla na psa, někdy na psovoda a někdy mimo. Jednou se dokonce polil sám figurant ;-)

Co se týče trojek: hlídala se plastová židle. Jeden pes to vyřešil tak, že na ní všema čtyřma stál. Hezky se na to dívalo.

Závodníkům se dařilo. V jedničkách a trojkách všichni splnili limit zkoušky! Ve dvojkách 7 závodníků z 11. To je nadělení, které se jen tak nevidí. Zkrátka je dobře, že tu mistrovství je. Českému mondioringu to určitě prospívá. Příštímu ročníku bych přála, aby víc myslel na diváky, aby byly vyvěšené startovní listiny a výsledky všech závodníků, včetně startujících ke konci. Mě osobně to až tak nevadí, jednak skoro všechny znám a pak nemám problém se kdyžtak zeptat. Ale přijeli se podívat i nemondioringoví pejskaři a ti by určitě rádi slyšeli i ohodnocení výkonu hned na place. Přeci jen, jde o mistrovství.